BAŞKAN MENDUH UZUNLUOĞLU AÇIKLADI: “KIRSALDA KALKINMA ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”

BAŞKAN MENDUH UZUNLUOĞLU AÇIKLADI: “KIRSALDA KALKINMA ÖNCELİĞİMİZ OLACAK” BAŞKAN MENDUH UZUNLUOĞLU AÇIKLADI: “KIRSALDA KALKINMA ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”

BAŞKAN MENDUH UZUNLUOĞLU AÇIKLADI: “KIRSALDA KALKINMA ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”

BAŞKAN MENDUH UZUNLUOĞLU AÇIKLADI:
“KIRSALDA KALKINMA ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”
Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, ilçeye bağlı mahallelerimizde önceliğimiz “Kırsal Kalkınmayı” sağlamak olacak dedi. Bundan sonraki süreçte Belediye olarak yöremize özgü kararlar alacağız diyen Başkan Uzunluoğlu,” amacımız köylerimizin özgün dokusunu korumak, yaşam kalitesini ve ekonomik canlılığını artırmak ifadelerini kullandı.
Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, Pınarbaşı ve bağlı mahallelerimizde önceliğimiz bundan böyle “Kırsal Kalkınmayı” sağlamak olacak dedi. Başkan Uzunluoğlu, şunları kaydetti.” Bundan sonraki süreçte, Belediye yönetimi olarak yöremize özgü kararlar alacağız. Amacımız kırsal kalkınmayı sağlamak için geleneksel kırsal kimlik ve köylerimizin özgün dokusunu koruyarak, yaşam kalitesinin iyileştirilmesiyle köylerimizin ekonomik canlılığının artırılmasını sağlayacağız. Bunu sağlamak için kanunların bize verdiği yetkileri sonuna kadar kullanacağız. Mahallelerimizin Kırsal Alan hüviyetlerini yeniden kazanılması öncelikli hedefimiz olacak. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlüğe konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine tebliğler uyarınca Pınarbaşı’nda faaliyet gösteren çiftçi ve üreticilerin fayda sağlaması için, Köy iken mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinin kırsal özelliklerinin belirli şartlarda devam ettiğinin karara bağlanması gerekmektedir. Bu sebeple Kayseri Büyükşehir Belediyemize kırsal kalkınma destekleri kapsamında kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi hususunda yeniden mahallelerin kırsal yerleşim özelliği taşıdığının resmiyete girmesi hususunda başvuruda bulunacağız. Ayrıca değişim karşısında savunmasız kalan köylere eski bilgileri hatırlatmak, değişen ihtiyaçlara yaratıcı çözümler üretmek, köylerimizin kendine has karakterini korumak, bugünün ihtiyaçları ile geçmişten gelen değerleri buluşturmak ve artan ihtiyaçlara ve köyün konut dokusuna uygun yeni konut alanları ile tarımsal alan oluşturmak için proje ve altyapı desteği sağlamayı planlıyoruz. Bunun için köylerimizin köy tasarım rehberlerini ve imar planlarını hazırlayacağız. Umarım hemşerilerimiz hazırlayacağımız projelere katılım sağlarlar ve planların uygulama aşamasında destek verirler". Haber: Mehmet Yılmaz

Foto Galeri