VATANDAŞLARIN DİKKATİNE HES KODU OLMAYAN DEVLET DAİRELERİNDE İŞLEM YAPAMAYACAK

VATANDAŞLARIN DİKKATİNE HES KODU OLMAYAN DEVLET DAİRELERİNDE İŞLEM YAPAMAYACAK VATANDAŞLARIN DİKKATİNE HES KODU OLMAYAN DEVLET DAİRELERİNDE İŞLEM YAPAMAYACAK

VATANDAŞLARIN DİKKATİNE HES KODU OLMAYAN DEVLET DAİRELERİNDE İŞLEM YAPAMAYACAK

VATANDAŞLARIN DİKKATİNE
HES KODU OLMAYAN DEVLET DAİRELERİNDE İŞLEM YAPAMAYACAK
Ehliyet, kimlik, pasaport ve adres değişikliği gibi birçok işlemin yapıldığı Nüfus Müdürlüklerinde koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında artık HES kodu olmayana randevu verilmeyecek. HES kodunu tamamlayan vatandaşlar, randevularını oluşturup müdürlüklerde işlemlerini yaptırabilecek.
Şehirlerarası ulaşımda olduğu gibi, toplu kullanımın yoğun olduğu Nüfus Müdürlüklerinde HES kodu uygulaması zorunlu oldu. Ehliyet, kimlik, pasaport ve adres değişikliği gibi birçok işlemin yapıldığı Nüfus Müdürlüğüne gitmek isteyen vatandaşlar https://www.nvi.gov.tr/ ve ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden randevu alırken “HES” kodunu da ekleyecek. Koronavirüs (kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında 1 hafta önce başlayan uygulama kapsamında artık HES kodu alamayanlar Nüfus Müdürlüklerinde işlem yaptıramayacak. Özellikle vatandaşların en çok ziyaret ettiği kamu kurumlarının başında gelen Nüfus Müdürlüğü’nde bu uygulama ile hem çalışan memurun, hem de vatandaşların sağlığı korunacak.
HES KODU NASIL ALINIR?
E-Devlet Kapısı uygulamasının yanı sıra HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden de HES kodu işlemleri bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından HES kodu oluştur butonuna tıklanıyor ve kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturuluyor. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor.Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek. HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.) Hayat Eve Sığar uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.